Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
48 %
2.6kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
37 °
E enjte, 30 Qershor, 2022
spot_img

Iu refuzua kandidimi për bashkinë e Himarës, Fredi Bejleri te Krimet e Rënda, merret në pyetje për masakrën e Peshkëpisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka rihapur dosjen për masakrën e Peshkëpisë.

albsig

spring

I pari që është marrë në pyetje për këtë çështje është Fredi Bejleri, politikani të cilit iu refuzua kërkesa për kandidimin për bashkinë e Himarës.

Mësohet se prokurori Eugent Beci është duke marrë dëshminë e Bejlerit që prej orës 14:45.

Ndërkohë, kujtojmë se Fredi Bejleri është një nga personat që kanë marrë pjesë në masakrën e Peshkëpisë nga komando greke ‘Pirro i Parë’ në vitin 1994, ku mbeti i vrarë një ushtar shqiptar dhe komandanti i grupit, si dhe u plagosën tre persona të tjerë.

Për këtë arsye Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve i refuzoi edhe kandidimin në garën për Bashkinë e Himarës në zgjedhjet e 30 qershorit.

Nga ana tjetër Bejleri ka kërkuar vendimin e zbardhur të KQZ, pasi pretendon se është në kundërshtim me frymën e ligjit dhe haptazi i njëanshëm.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img