Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

I’u përhap silikoni në trup, pas implantit të gjoksit qindra gra që vuanin nga kanceri hodhën në gjyq kompaninë, Gjykata merr vendimin e rëndësishëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas dhjetë vitesh luftë në dyert e Gjykatave drejtësia më në fund është vendosur për më shumë se 2.500 gra. Gjykata franceze e apelit ka vendosur që të gjitha këto gra të cilat ishin viktima të skandalit të implantit të gjoksit “PIP” do të kompesohen.

Gjithashtu gjykata mbështeti dhe vendimin e mëparshëm ku u konstatua se kompania gjermane TUV Rheinland kishte neglizhuar procesin dhe kishte shpërndarë çertefikata sigurie për implantet e gabuara.

Jan Spivey, një nga gratë e cila iu nënshtrua implanteve PIP pasi bëri një mastektomi për shkak të kancerit të gjirit tha se ishte “e lumtur dhe e rraskapitur”.

“Ne kemi qenë brenda dhe jashtë gjykatës dhe kjo ka qenë vërtet e vështirë për ne. Ne kemi probleme shëndetësore dhe gjithashtu kemi shumë përgjegjësi të tjera. Ka qenjë një udhëtim shumë i gjatë”, tha Spivey.

Pas bëri implantet Jan shfaqi dhimbje të nyjeve dhe kishte lodhje, mirëpo pasi i’u hoqën rezultoi se silikoni kishte rrjedhur në trupin e saj.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img