Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Italia prezanton kalendarin e rihapjes graduale të vendit, nga nesër hiqet karantina për qytetarët që hyjnë nga vendet europiane dhe zona Shengen

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveria italiane ka prezantuar kalendarin e mundshëm të rihapjes graduale të vendit, ku nga dita e sotme pishinat dhe plazhet do të jenë të hapura për qytetarët.

Duke filluar nga nesër, qytetarët që hyjnë në Itali nga shtetet europiane apo ato të zonës Shengen nuk do të jenë të detyruar të karantinohen. 22 maji do të jetë dita kur do të rihapen qendrat tregtare gjatë fundjavave.

Data 1 qershoro do të sjellë edhe rihapjen e madhe për Italinë, pasi do të lejohet shërbimi në ambientet e brendshme të restoranteve, ndërsa po shihet nëse mund të ketë edhe një hapje të stadiumeve me kapacitet të kufizuar në 25%.

Festat familjare dhe organizimi i eventeve martesore me pjesëmarrjen e shumë personave do të lejohen nga 15 qershori, duke sjellë edhe një hapje pothuajse totale të Italisë, pasi edhe sezoni turistik duket se do t’i detyrojë autoritetet të mos i shtrengojnë masat anti-COVID.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img