Italia përgatitet për vaksinimin e qytetarëve të saj, ja sa do të kushtojnë një vaksinë

Publikuar tek: bota, më 15:20 26-11-2020 Italia përgatitet për vaksinimin e qytetarëve të saj, ja sa do të kushtojnë një vaksinë

Italia po përgatitet për fushatën e madhe të vaksinimit kundër virusit SarsCov2.

Plani i vaksinës do të paraqitet zyrtarisht në Parlament nga Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza në 2 Dhjetor. Por disa elemente dihen tashmë. Do të ketë 300 pika në të gjithë vendin ku do të shpërndahen 3.4 milion dozat e para të vaksinës së Pfizer, të cilat nga fundi i janarit duhet të lejojnë që 1.7 milion italianë të vaksinohen.

Kostoja prej 2.80 euro për dozë të plotë është konfirmuar, ajo e Moderna pak më shumë se 21 euro dhe ajo e Pfizer 12.60 euro. Kompania do të paraqesë të dhëna tek autoritetet rregullatore globale për aprovim të kushtëzuar ose të hershëm dhe gjithashtu do të kërkojë përdorim emergjent nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për një rrugë të përshpejtuar drejt disponueshmërisë së vaksinave në vendet me të ardhura të ulëta.

Synimi është vaksinimi i 60-70% e qytetarëve, shkruajnë mediat italiane

Ministri Roberto Speranza synon ta paraqesë atë në ditët e ardhshme në Parlament ku, ndër të tjera, do të diskutohet çështja "e detyrueshme" e vaksinës. Kategoritë që do të kenë përparësi janë punonjësit shëndetësorë së pari dhe më pas të moshuarit.

Ndryshe nga vaksinat e tjera, blerja e të cilave bëhet në nivel rajonal, për anti-Covid "blerja do të centralizohet dhe menaxhohet nga shteti". Kjo u deklarua nga Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza, duke shpjeguar se kontrata të shumta janë nënshkruar "dhe të tjerat do të nënshkruhen së shpejti.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përpjekja për grusht shteti në Turqi, dënohen me burgim të përjetshëm 337 persona
»
Article Logic
Execution time: 0.01111102104187
array(1) { ["section"]=> string(93) "italia-pergatitet-per-vaksinimin-e-qytetareve-te-saj-ja-sa-do-te-kushtojne-nje-vaksine-229208" }