Italia përgatitet për gjyqin më të madh mafioz në dekada, të përfshirë politikanë e policë

Publikuar tek: bota, më 14:15 13-01-2021 Italia përgatitet për gjyqin më të madh mafioz në dekada, të përfshirë politikanë e policë

Qindra anëtarë të dyshuar të grupit mafioz më të fuqishëm italian do të përballen me drejtësinë në gjyqin më të madh të krimit të organizuar të vendit në dekada.

355 mafiozët dhe zyrtarët e korruptuar të dyshuar u akuzuan pas një hetimi të gjatë në 'grupin Ndrangheta'.

Më shumë se 900 dëshmitarë pritet të japin dëshmi dhe fleta e akuzës përfshin vrasje, trafik droge, zhvatje dhe pastrim parash.

Gjyqi filloi të Mërkurën dhe pritet të zgjasë më shumë se dy vjet.

Ajo po zhvillohet në një ndërtesë të modifikuar posaçërisht në rajonin jugor të Kalabrisë, e cila është në zemër të territorit 'Ndrangheta'.

gjyqi.jpg

Ndërtesa, më parë një qendër thirrjesh në qytetin e Lamezia Terme, është shndërruar në një sallë gjykate të fortifikuar për të krijuar hapësirë ​​për qindra njerëz që ka të ngjarë të ndjekin proceset. Asnjë gjyq mafioz nuk është mbajtur në Itali në një shkallë të tillë që nga vitet 1980.

Kush janë të pandehurit?

Ndryshe nga gjyqi i mëparshëm, i cili filloi nga 1986 në 1992 dhe synoi një numër të madh të familjeve të krimit të organizuar në Siçili, gjyqi i së Mërkurës ka për qëllim vetëm një grup, familjen Mancuso, e cila formon një pjesë të fuqishme të mafies së përhapur 'Ndrangheta'.

'Ndrangheta' tani është mafia më e fuqishme në vend, dhe klani Mancuso thuhet se vepron kryesisht në provincën kalabreze të Vibo Valentia.

Gjatë një seance të fundit paragjyqësore u deshën më shumë se tre orë për të lexuar emrat e të pandehurve, raporton agjencia e lajmeve AFP. Ato përfshijnë politikanë, oficerë policie, nëpunës civilë si dhe anëtarë të dyshuar dhe bashkëpunëtorë të turmës.

I pandehuri i profilit më të lartë është shefi i dyshuar i klanit Luigi Mancuso, 66 vjeç, i njohur gjithashtu si "Xhaxhai". Të pandehurit e tjerë thuhet se shkojnë me pseudonime të tilla si "Ujku", "Fatty" dhe "Blondie".

Numri i të akuzuarve rritet në më shumë se 400 kur 92 faktorët e dyshuar që zgjodhën një gjykim të veçantë të ndjekur me shpejtësi janë faktorizuar. Këtu përfshihet Giancarlo Pittelli, një avokat dhe ish-senator i partisë Forza Italia të ish-kryeministrit Silvio Berlusconi.

Z. Pittelli mohon lidhjen e 'Ndrangheta' me botën e politikës dhe institucione të tjera të fuqishme të tilla si gjykatat.

Shumica e të pandehurve u arrestuan në sulmet para agimit në Itali, Gjermani, Zvicër dhe Bullgari në Dhjetor tw 2019.

Cilat janë akuzat?

'Ndrangheta' besohet se kontrollon furnizimin e sasive të mëdha të kokainës që hyjnë në Evropë nga Amerika e Jugut dhe gjetkë.

Por fleta e gjatë e akuzave për qindra të pandehur shkon shumë përtej krimeve të drogës. Ai përfshin shoqatën mafioze, vrasjen, vrasjen në tentativë, zhvatjen, mbledhjen e huasë, zbulimin e sekreteve zyrtare dhe abuzimin e detyrës.

Thelbësore për këtë çështje është prokurori më i famshëm anti-mafia i Italisë, 62-vjeçari Nicola Gratteri, i cili ka jetuar nën mbrojtjen e policisë për më shumë se tre dekada.

Ai është zotuar të heqë "këtë Ndrangheta asfiksuese", e cila me të vërtetë merr frymën dhe rrahjet e zemrës nga njerëzit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pompeo paralajmëron deklaratën 'bombë' para ikjes së Trump, do të zbulojë të vërtetën e Covid-19
Situata e rënduar nga pandemia, 4 shtete të rëndësishme europiane SHTYJNË shtetrrethimin dhe gjendjen e jashtëzakonshme »
Article Logic
Execution time: 0.011559963226318
array(1) { ["section"]=> string(96) "italia-pergatitet-per-gjyqin-me-te-madh-mafioz-ne-dekada-te-perfshire-politikane-e-police-234825" }