Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
0kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
31 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Italia i bllokoi eksportin e vaksinave, qytetarët australianë “hakmerren” me…makaronat dhe pica

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

085602e559e8747ed0060bbfec84be9e

Italia vendosi pak ditë më parë që të bllokonte eksportin e 250 mijë dozave të vaksinës anti-COVID të AstraZeneca-s drejt Australisë.

Vendimi erdhi pasi kompania e prodhimit të vaksinave njoftoi se do të kishte vonesa për shpërndarjen e miliona dozave.

Por vendimi nuk është pritur mirë nga qytetarët australianë, të cilët kanë vendosur të hakmerren në një mënyrë të veçantë, duke ironizuar me ushqimet tradicionale italiane, makaronat dhe picat.

Gjithçka nisi nga postimi i gazetarit të The Guardian, Naaman Zhou, i cili shkruante: Derisa Italia të dërgojë ato 250,000 doza përsëri në Australi, unë do t’i thyej përgjysmë dhe do t’i gatuajë më një salcë me bazë kremi që do ta quaj karbonara”.

“Gatuajini makaronat në ujë të ftohtë, pa kripë, për të paktën 20 minuta. Ndoshta edhe në mikrovalë. Duhet të marrim masa”, shkruante një tjetër, ndërkohë që ka patur edhe “kërcënime” të tilla “Derisa Italia të heqë dorë, unë do të vazhdoj të ha pica me ananas”.

Iltweetchehadatoilviaall27ironicalevatadiscudicontrolapastainAustralia.jpg

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img