Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
4.1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Italia bllokon eksportin e vaksinave anti-Covid drejt Australisë, ja çfarë vendimi merr BE

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b67db4d9e4ef311dd1608e15e863b9d3

Italia ka bllokuar eksportin e 250,000 dozave të vaksinave Covid-19 drejt Australisë.

Zëdhënësi i Kryeministrit Italian Mario Draghi, tha se Italia dhe Komisioni Evropian kishin rënë dakord për të bllokuar ngarkesën me vaksina me destianacion Australinë.

Në fund të janarit BE u përfshi në një luftë publike dhe të ashpër me AstraZeneca për vonesat e vaksinave, pasi kompania raportoi se do të jepte dhjetëra miliona doza më pak sesa ishte dakorduar në fund të marsit.

Shpërndarja e vaksinave të BE-së ka vazhduar të lëkundet. Vetëm 5.5% e popullsisë së bllokut prej 27 vendesh ku 447 milionë banorë kanë marrë dozën e parë të vaksinës, sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img