Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
33 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Italia arrin të bëjë 1 milionë injektime, vendi i parë në BE që shënon rekord vaksinimi antiCovid-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

6f1f3bc06e96fd3aaf2527c4c704f8dc

Italia ka arritur shifrën 1 milionë sa i takon vaksinave që u janë bërë qytetarëve, për t’u imunizuar nga koronavirusi.

Fqinjët janë vendi i parë në BE që arrijnë këtë shifër rekord. Lajmin e ka dhënë vetë kryeministri Giuseppe Conte përmes një postimi në rrjetet sociale.

“Një milion italianë bënë vaksinën anti covid19. Një falënderim i përzemërt për qytetarët dhe Shërbimin tonë Shëndetësor Kombëtar për përgjigjen e jashtëzakonshme. Italia është e para në BE për numrin e njerëzve të vaksinuar. Një fakt inkurajues. Le të vazhdojmë kështu, duke e mbajtur gjithnjë vendin e pare”, shkruante Conte në mediat sociale.

Screenshot_10.jpg

Sipas këshilltarit të ministrit italian të Shëndetësisë, Ëalter Riçiardi, “nëse i bëjmë gjërat siç duhet, në fund të vitit 2021 mund të kthehemi në normalitet”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img