Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Itali, rritet me 21 përqind numri i grave me tumor në mëlçi, shkak alkooli (SHIFRAT në 5 VITE)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Nga 3800 raste në 2014, në 4600 raste në 2019: ky është bilanci i rasteve të reja me tumor në mëlci për gratë në Itali, që është një rritje prej 21 përqind, raportojnë mediat italiane. Ndryshe nga gratë, për burrat, rastet janë ulur me 7.5 përqind.

albsig

spring

Një e treta e rasteve me tumor në mëlci në Italinë e Veriut është për shkak të abuzimit me alkolin. Në jug, ndërmjet grave shihet një e dhënë më e lartë +19% sesa në veri, për shkak të kondicioneve locale gjenetike dhe ambientale (infeksione nga virusi dhe Hepatiti B dhe C).

Tumori i mëlcisë është “i qetë” sepse nuk tregon asnjë simptomë specifike dhe vetëm në 10 përqind të rasteve diagnostikohet në fazën e hershme aty ky ndërhyrja kirurgjikale mund të jetë resultative. Për këtë arsye, përqindjet e shërimit nga sëmundja janë të ulta, madje 20% janë ende në jetë 5 vjet nga diagnostikimi.

Por sot falë një mjekimi preciz, është provuar për herë të parë në 10 vite se ofrohet të terapi që ka demonstruar më shumë përfitime sesa kura standarte. Kjo është një ndër cështjet që diskutuan edhe onkologët italianë të mbledhur në kongresin e 21 kombëtar AIOM, që u mbajt në Romë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img