Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
30 %
1kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

ISP publikoi skandalin me votat në Elbasan, reagon ashpër Taulant Balla: Shikoni zbulimin e ‘profesorit’ të Lulzimit, ka të drejtë Saliu kur…(DOKUMENTET)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1d8817ed96e1c08513b78dd02f86e83d

Kreu i grupit socialist, Taulant Balla ka reaguar ashpër për një publikim nga Insituti i Studimeve Politike lidhur me zgjedhjet e 30 qershorit.

Sipas ISP këtë rast provohet manipulimi i numrit të pjesëmarresve në 30 qershor. RasTi në fjalë është në Elbasan, ku sipas ISP në kuti janë më shumë vota se votues.

Ndërkaq, nuk ka vonuar shumë dhe ka reaguar menjëherë, Taulant Balla i cili është edhe drejtues politik i qarkut të Elbasanit. Balla në këtë rast i është drejtuar analistit pranë së djathës Neritan Sejamini, pjesë e studimit, të cilit Balla i referohet si ‘profesori i Lulzimit’.   

“Matematikani” i shquar Lulezim Basha vijon të prodhojë fake-neës për rezultatet zgjedhore. Më të pa-aftin ndër prodhuesit e lajmeve të rreme ka “profesorin” këshilltar Sejamini. Shikoni zbulimin e “profesorit” të Lulezimit dhe krahasojeni me dokumentin zyrtar. Ka të drejtë Saliu kur për të fshehur pa-aftësinë e Lulit tha se Bashën e rrethojnë këshilltarë mizerabël dhë pa-aftë”, shkruan Balla.

66397100_2320311058014482_5443123469967425536_n.jpg

65971410_2320311041347817_3428668922063224832_n.jpg

E plotë nga ISP: 

Çfarë po ndodh me votimet e 30 qershorit? Pas kontestimeve të shumta për shkak të shifrave të ndryshme të pjesëmarrjes ofruar nga KZZ dhe KQZ, gjë që çoi pjesëmarrjen nga 18% në 20% dhe më pas në 22%, edhe në vendimet e fundit zyrtare të KQZ gjenden të dhëna paradoksale. Ja p.sh, KQZ ka vendosur shpalljen e rezultateve finale për kryetarin dhe këshillin bashkiak Elbasan.

Siç shihet nga tabela, në vendimin e KQZ thuhet se në kutinë e votimit u gjenden 35,618 vota, nga të cilat 2,089 dolën të pavlefshme dhe 44 fletë të hedhura gabim, ndërkohë që fletë të vlefshme KQZ shpall 38,479 ose 2,861 vota më shumë sesa fletët e votimit të gjetura në kuti. Nga votat e gjetura kandidati i vetëm në zgjedhje ka fituar 100%, pra 38,479 vota nga 35,618 fletë-votimi të gjendura në kuti. Nga ana tjetër po KQZ ka deklaruar se në kutinë e votimit për këshillin bashkiak janë gjetur 40,601 fletë votimi, ose rreth 4,983 vota më shumë sesa tek kutia e votimit për kryetar..!??

Zyrtarisht, përderisa tabela gjendet në faqen e KQZ (http://cec.org.al/ëp-conte…/uploads/…/07/KRYETAR-ELBASAN.pdf) ajo është dokument zyrtar dhe si i tillë merr vlerë referimi për sot e mot.

Çfarë ka ndodhur? Kush ka të drejtë dhe kush mban përgjegjësi? A duhet ti besojmë KQZ apo duhet të vazhdojmë të verifikojmë edhe të dhënat e tij? Në rastin më të mirë kemi të bëjmë me pakujdesi tjetër të KQZ në shpalljen e rezultatit të votimit dhe të miratimit të tabelës të votave, në rastin më të keq kemi të bëjmë me një deformim të rezultatit të votimit për këtë bashki. Në rastin e parë KQZ tregon edhe më tej se më shumë është kujdesur për të qenë korrekt me detyrimet & deklarimet politike sesa me ushtrimin e funksionit të tij ligjor në administrimin me standarde të zgjedhjeve, por në të dy rastet është e qartë tashmë se modeli mbipartiak me KQZ/KZAZ/KQV/GN ka dështuar në mënyrë spektakolare dhe ka ardhur koha për ti dhënë fund komisarëve e militantëve partiakë në administrimin zgjedhor.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img