Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
37 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Ismail dhe Helena Kadare rikthehen për të jetuar në Shqipëri, shkrimtarja rrëfen të thënat dhe të pathënat e çiftit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Helena Kadare, bashkëshortja e shkrimtarit të madh Ismail Kadare, ka qenë e ftuar nderi në qytetin e Durrësit në një mbrëmje kushtuar letërsisë dhe turizmit.

Në një bashkëbisedim me shkrimtarin Bashkim Hoxha dhe publikun në sallën e Muzeut Arkeologjik të Durrësit, autorja dhe përkthyesja Helena Kadare rrëfeu për jetën e çiftit në Paris.

Ajo tregoi edhe se çifti i shkrimtarëve ka zgjedhur që të jetojë përfundimisht në Shqipëri, teksa shtoi se tashmë po e ndajnë jetën mes Durrësit dhe Tiranës, ku qytetin bregdetar e kanë zgjedhur për të kaluar këto ditë të nxehta vere.

Më shumë

spot_img
spot_img