Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
49 %
2.1kmh
0 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
11 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Islanda ndërton tempullin pagan, të parin pas një mijë vjetësh

Lajme të ngjashëm

Tempulli do të jetë rethor dhe do të ndërtohet në një kodër me pamje nga kryeqyteti i Islandës, Reikjavik, me një kupolë të hapur në krye për të lejuar hyrjen e rezeve të diellit.

Versioni modern i paganizmit skandinav ka qenë duke fituar popullaritet në Islandë.

“Dielli ndryshon me sezonet, kështu që ne do ti lejojmë rezet e tij të vizatojnë muret për ne”, ka thënë Hilmarsson, Kryeprift i shoqatës Asatru Association.

Tempulli pagan dedikuar perëndive skandinave, do të përdoret për ceremoni si dasma dhe vdekje.

Neo-paganët e Islandës, ende festojnë ritualin e lashtë të sakrifikimit “Bolt” me muzikë, lexim, të ngrënë e të pirë por duke lënë jashtë therrjen e kafshëve.

Më shumë