Tirana
clear sky
15.4 ° C
15.4 °
15.4 °
60 %
1.4kmh
5 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
28 °
Mar
29 °
Mër
29 °
E shtunë, 21 Maj, 2022
spot_img

ISIS vret 13 tifozë futbolli vetëm sepse po shihnin në TV, Kupën e Afrikës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tjetër ngjarje horror vjen nga Kalifati islamik i formuar me anë të luftës në territoret e pushtuara në Siri dhe Irak. ISIS ka ekzekutuar publikisht 13 tifozë futbolli vetëm sepse ata u verifikuan se po shihnin një ndeshje futbolli mes Irakut dhe Jordanisë, një ndeshje e vlefshme për Kupën e Kombeve të Afrikës.

Tifozët e futbollit të gjithë në një moshë të re, u kapën duke parë televizor në qytetin e Mosulit, qytet irakian që kontrollohet nga shteti Islamik. Adoleshentët u morën zvarrë dhe u vranë me kallashnikov nga skuadrat e ekzekutimit sepse kishin shkelur rregullat islamike duke parë futboll.

Terrori vazhdoi dhe orët në vijim kur trupat e 13 viktimave mbetën në rrugë, dhe prindërit kishin frikë për të tërhequr kufomat nga kërcënimet e ISIS se mund të vriteshin edhe ata. Krimi i vetëm i djemve, u lexua me megafon para vrasjeve: “Keni thyer ligjin islamik duke parë një sport si futbolli” tha një prej luftëtarëve. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img