Tirana
mist
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Die
32 °
Hën
35 °
Mar
37 °
Mër
36 °
Enj
34 °
E diel, 26 Qershor, 2022
spot_img

ISIS ka rënë! Kalifati mposhtet në Mosul dhe Raka

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Iraku ka deklaruar rënien e Shtetit Islamik pas fitores simbolike në betejnë për rimarrjen nën kontroll të Mosulit.

albsig

spring

Forcat irakene kanë triumfuar në luftime duke arritur të dëbojnë ISIS nga rrënojat e xhamisë al-Nuri, ku u lideri Abu Bakr al-Baghdadi shpalli kalifatin tre vite më parë.

Një javë më parë ekstremistët e hodhën në erë xhaminë al-Nuri, pas përparimit të pandalshëm të forcave irakene të mbështetura nga SHBA-të.

Por militantët e Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit janë duke humbur edhe betejën më të rëndësishme, atë në qytetin Raka në Siri.

Raka është edhe kryeqyteti de facto i ISIS, por sipas një grupi të monitorimit të luftës siriane, forcat luftarake të mbështetura nga amerikanët i kanë prerë militantëve çdo rrugëdalje nga Raka./Newsbomb.al

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img