Hapësire reklamuese

Bota

Ishulli piktoresk i izoluar me ajrin më të pastër në planet

Shkruar nga Newsbomb
Ishulli piktoresk i izoluar me ajrin më të pastër në planet

Në skajin e thyer veriperëndimor të shtetit ishullor australian të Tazmanisë shtrihet një gadishull jashtëzakonisht i largët me emrin “Cape Grim” (zyrtarisht Kennaook/Cape Grim) që do të thotë 'Kepi ogurzi'.

Pak udhëtarë arrijnë në këtë rajon të njohur si "Edge of the World". Por ata që vijnë do të gjejnë shkëmbinj dramatikë, male të mbushura me erë dhe plazhe me rërë të zezë në kontrast të mrekullueshëm me fushat e gjelbëruara në majë të kodrave.

Ky izolim jo vetëm që e ka mbajtur Kepin Grim bukur të papërpunuar, por i ka dhënë një pretendim dhe reputacion të pazakontë: këtu do të gjeni ajrin më të pastër në Tokë, sipas stacionit të ndotjes së ajrit që ndodhet në kep.

Një nga 25 stacionet globale atmosferike, Stacioni Bazë i Ndotjes Atmosferike Cape Grim (CGBAPS) u krijua në 1976 për të mbledhur dhe analizuar përbërjen e këtij ajri të pacenuar, i cili nuk ndikohet nga burimet lokale të ndotjes, si shkarkimet apo tymi industrial.

Deti në perëndim të Tasmanisë është shtrirja më e madhe e pandërprerë e oqeanit në planet dhe Kepi i Grim është vendi ku shpërthejnë erërat e forta perëndimore midis 40° dhe 50° gjerësi gjeografike që ndihmojnë ta bëjnë Oqeanin Jugor një nga më të pabesët në Tokë.

vijën bregdetare pas një udhëtimi të gjatë detar. Meqenëse era ka udhëtuar në të gjithë oqeanin pa ndërhyrje nga masat tokësore, këto janë mostrat e ajrit më të pastër në Tokë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese