Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
31 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Ishujt e fshehur më mirë në Europë, për t’iu shmangur turmave të turistëve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ndërsa shumë vende po koordinojnë listat e udhëtimeve dhe pasaportat e vaksinave, përpjekja për të rezervuar një udhëtim nëpër Europë mund të jetë një sfidë e vërtetë gjatë kësaj vere.

Kjo mund të jetë më mirë për planet tuaja të pushimeve sesa mund ta imagjinonit – shmangia e turmave të turistëve mund të jetë forca shtytëse për ne, për të eksploruar pjesë të kontinentit që nuk e dinim që ekzistonin.

Në këtë rast, ne po flasim për mijëra (po, mijëra) ishuj të fshehtë të Europës. Qetësi, kulturë, kulinari, të gjitha të preferuarat tuaja së bashku. Këtu janë disa nga ishujt sekretë më të jashtëzakonshëm në Europë.

Lastovo, Kroaci

Lastovo shtrihet diku midis cepit verior të Pulias dhe skajit jugor të grumbullit të famshëm të ishujve kroat, Bregut Dalmat. Pamja nga lart e këtij vendpushimi do t’ju bëjë të besoni se ndodhet brenda brigjeve në Bahamas. Është pothuajse i pacenuar, për të mos qenë në Karaibe. Pavarësisht se është pjesa tokësore më e madhe e 47 ishujve të bregdetit, ai ka vetëm një hotel, Triton, i cili krenohet me pamjen nga deti dhe një restorant të njohur në breg të plazhit.

Lastovo

Ishulli Oronsay, Skoci

Skocia është shtëpia e mbi 790 ishujve, duke u renditur e dyta në mijëra grupe nordike dhe skandinave në të gjithë kontinentin. Këto variojnë nga copëza të vogla toke të pabanueshme deri në hapësira të mëdha si mrekullia kelte e Skye. Jo shumë larg Skye qëndron ishulli Oronsay, një parajsë natyrore mitike dhe magjepsëse e pazbuluar. Peizazhet ofrojnë mundësi të shkëlqyera turistike, me shkëmbinjtë dhe shpellat deri në 60 metra që kthehen në një bregdet të akullt blu. Përfshirja e ishullit në pushimet tuaja të ardhshme në vendet malore nuk do të ishte gabim vetëm për natyrën që të ofron.

Oronsay

Gozo, Malta

Një ishull në një ishull, Gozo konsiderohet nga maltezët si destinacioni rural dhe kulturor i ishullit. Mund të arrihet me traget në vetëm 25 minuta nga porti kryesor verior i Maltës. Zbulimet mitike të rrugëve të asfaltuara të Gozos do t’ju përfshijnë në arkitekturën baroke që çon në tezga që ofrojnë degustim verërash dhe vajrash, si dhe bukë tradicionale vendase.

Gozo Malta

Formentera, Balearics

Formentera, ishulli më i vogël i ishujve Balearic, po bëhen gjithnjë i më e njohur, me turistët që kërkojnë qetësi larg jetës së natës së Ibizës aty pranë. Plazhet me rërë të bardhë dhe perëndimet e bëjnë atë vendin e përsosur për t’i shpëtuar çmendurisë së ishullit të festave. Më i rëndësishmi, plazhi i tij kryesor, Illetas, merr formën e një rripi të gjatë rëre që shtrihet në ujë, duke i përfshirë vizitorët në jetën e saj detare, interesante dhe të larmishme.

Formentera

Porquerolles, Francë

E lindur si një hapësirë e banueshme nga një grup fshatarësh, jeta në këtë rrip shtatë kilometrash në brigjet e Rivierës nuk zhvillua plotësisht deri në fund të shekullit të 19-të. Parku Kombëtar Port-Cros është tërheqja kryesore për adhuruesit e natyrës së qetë, që përfshin pjesën më të madhe të territorit të ishullit dhe ruhet nga qeveria deri në çdo detaj. / Euronews

Porquerolles

Më shumë

spot_img
spot_img