Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
32 °
Die
32 °
Hën
31 °
E enjte, 18 Gusht, 2022
spot_img

Ishte shtruar në spital për Covid, ndërron jetë presidenti i Burundit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Burundit Pierre Nkurunziza i cili ishte i shtruar në spital, ka ndërruar jeta nga Covid.

albsig

Ndonëse mjekët kanë deklaruar si ai ka ndërruar jetë si pasojë e Covid, qeveria ka njoftuar se Presidenti vdiq për shkak të një ataku në zemër.

Pranë spitalit ku vdiq Nkurunziza AFP mori vesh se Presidenti kishte probleme të rënda me frymëmarrjen prej ditësh.

Ndonëse kreu i Shëndetit Publik të Burundit kishte kërkuar që i vetmi ventilator dhe i gjithë shërbimi reanimator të ishin në dispozicion të Presidentit, ai nuk ia ka dalë dot të fitojë betejën me Covid.

Bëhet me dije se edhe gruaja e tij u shtrua në spital në fund të muajit maj e prekur nga Covid.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img