Ish-zëvendëspresidenti dënohet me burgim për korrupsion në Argjentinë

Publikuar tek: bota, më 21:42 07-08-2018 Ish-zëvendëspresidenti dënohet me burgim për korrupsion në Argjentinë

Amado Boudou, zëvendëspresidenti argjentinas nga viti 2011 deri në vitin 2015, u dënua të martën me rreth gjashtë vite burg për një operacion riblerjeje të një sipërmarrjeje që shtypte kartmonedha në kohën kur kishte qenë ministër i Ekonomisë.

Dënimi i tij vjen në një çast që Argjentina është tronditur nga një skandal i gjerë korrupsioni të funksionarëve të lartë nga krerët e sipërmarrjeve të mëdha.

Gjykata e Buenos Aures gjykoi Boudoun, 55 vjeç, të fajshëm për korrupsion dhe shpërdorim detyre, duke e dërguar menjëherë në burg.

Ai u dënua gjithashtu edhe me burgim të përjetshëm, por avokatët e tij do ta apelojnë këtë vendim.

Ai u shpall fajtor ku ishte ende zëvendëspresidenti i Cristina Kirchner, një post të cilin e la në dhjetor 2015, më pasi ai u vendos në paraburgim në vitin 2017.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Çmendet moti, formohet uragani i rrezikshëm
Një delegacion nga Turqia do të niset drejt SHBA-ve për bisedime »
Article Logic
Execution time: 0.010039091110229
array(1) { ["section"]=> string(76) "ish-zevendespresidenti-denohet-me-burgim-per-korrupsion-ne-argjentine-130454" }