Tirana
clear sky
-4.5 ° C
-4.5 °
-4.5 °
74 %
1kmh
0 %
Mër
6 °
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Ish-udhëheqësi që nisi rritjen e Kinës, ndërron jetë në moshën 96 vjeçare Jiang Zemin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Jiang Zemin, lideri komunist kinez që hapi rrugën për ngritjen e vendit si një superfuqi globale, ka vdekur në moshën 96 vjeçare, njoftoi të mërkurën agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Ish-kreu i Partisë Komuniste në pushtet dhe presidenti i shtetit vdiq nga leuçemia dhe komplikacionet e organeve, këtë të mërkurë në Shangai. Jiang Zemin la pas gruan, dy djem dhe dy nipër e mbesa.

Pasi u shmang nga Perëndimi pas masakrës së Sheshit Tiananmen të vitit 1989, Kina – me Jiang si udhëheqësin e saj kryesor – u riintegrua me sukses në komunitetin ndërkombëtar duke rifituar sovranitetin mbi Hong Kongun, priti Lojërat Olimpike të 2008-ës në Pekin dhe, ndoshta më e rëndësishmja, anëtarësimi në Organizatën Botërore të Tregtisë.

“Ky ishte ndoshta katalizatori kryesor i rritjes së madhe të rritjes dyshifrore për një dekadë ose më shumë – për shkak të këtij integrimi,” tha Robert Laërence Kuhn, autor i librit biografik të vitit 2005, “Njeriu që ndryshoi Kinën: Jeta dhe Trashëgimia e Jiang Zemin.”

Një ish-kryetar partie dhe kryebashkiak i Shangait, qyteti më i madh i Kinës, Jiang megjithatë u tregua një politikan shumë më mendjemprehtë nga sa kishin parashikuar shumë, duke manovruar një mori rivalësh politikë dhe duke konsoliduar pushtetin në parti dhe ushtri në pak vite, veçanërisht pas vdekjes së Dengit, në vitin 1997.

Duke filluar nga fundi i vitit 2002, Jiang i dorëzoi titujt pasuesit të tij, Hu Jintao, fillimisht si shef i partisë dhe më pas si president. Por ai qëndroi në postin e tij të shefit ushtarak deri në vitin 2005 dhe, edhe pas daljes në pension, vazhdoi të ushtrojë ndikim politik nga prapaskenat, duke përfshirë zgjedhjen e liderit aktual të Kinës Xi Jinping – i cili kohët e fundit mori një mandat të tretë.

Më shumë


spot_img

spot_img