Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Ish Senatori amerikan Bob Dole nderohet me Medaljen e Artë të Kongresit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish Senatori Bob Dole nderohet me Medaljen e Artë të Kongresit “për shërbimin ndaj vendit”.

Bob Dole ka qënë kandidat republikan për president në vitin 1996 dhe kryetar i shumicës republikane në Senat nga viti 1985 – 1996.

Bob Dole ka luajtur një rol të rëndësishëm në mobilizimin e Kongresit amerikan në favor të Kosovës. Ai është nderuar nga presidenti Bujar Nishani me dekoratën më të lartë të vendit.

Ai është veteran i Luftës së Dytë Botërore. Në ceremoni marrin pjesë Presidenti Donald Trump, Nënpresidenti Mike Pence, Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Paul Ryan, Kryetari i shumicës republikane në Senat Mitch McConnell, drejtuesja e demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve Nancy Pelosi dhe drejtuesi i demokratëve ne Senat Chuck Shumer.

Më shumë


spot_img
spot_img