Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
2.1kmh
0 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Ish-presidenti francez Valery Giscard d’Estaing u revoltua kur Tony Blair kërkoi që Shqipëria të futej në BE, për Greqinë tha…

spot_img

Lajme të ngjashëm

1d1e56b42c7f78b994ac404feb022288

Konsiderohet si “arkitekt” i integrimit në Bashkimin Europian, por Valéry Giscard d’Estaing ishte kundër pranimit të Shqipërisë, kur një gjë të tillë e kërkoi ish-kryeministri britanik Tony Blair.

Ish-presidenti francez u nda nga jeta këtë të enjte, në moshën 96-vjeçare.

Por ish-ministri britanik për Europën, Denis MacShane, në një artikull të publikuar në “The Article”, zbulon diskutimin për Shqipërinë, dhe çfarë kishte thënë ish-presidenti francez për Greqinë, kur mes polemikave iu bashkua BE-së në 1981.

“Miku yt, Tony Blair, kush mendon se është? Ai tani bën thirrje që Shqipëria të futet në Europë?”.

Kështu i ishte drejtuar Valery Giscard d’Estaing, ministrit britanik për Europën në atë kohë, Denis MacShane, ndërsa ky i fundit i ishte përgjigjur, siç thotë “me mirësjellje”:

“Monsieur le President, shqiptarët janë një komb i vogël pikërisht në veri të Greqisë, që u la në Evropë 40 vjet më parë si një komb i vogël i prapambetur, me politikë para-moderne, të korruptuar pa shpresë, kohët e fundit nën diktaturën ushtarake. Më kujto kush ishte Presidenti i Francës që nxiti hyrjen e shpejtë të një Greqie të pareformuar, të papërgatitur në Komunitetin Evropian?”

Ai gërhiti dhe ndryshoi temë. Giscard d’Estaing donte një argument të mirë. Në atë kohë, 1981, ai i largoi kritikat për lejimin e Greqisë që të hynte në Evropë duke thënë “Çfarë është Evropa pa Platonin?”, shkruan Denis MacShane.

Më shumë

spot_img