Tirana
scattered clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
40 %
Hën
7 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Ish-ministri Shehu: Ndryshimet e Kushtetutës, konsolidim i Grushtit të Shtetit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

06791dae715341f517141acf87b53b74

Ish-ministri i PD Tritan Shehu i cilëson konsolidim të grushtit të shtetit ndryshimet e Kushtetutës pa Gjykatë Kushtetuese.

Shehu me anë të një postimi në ‘Facebook’ shkruan se vendi ynë prej vitesh është pa Gjykatë Kushtetuese, pa Gjykatë të Lartë më një parlamenti me 122 deputetë, me qeverisje lokale moniste.

Ai ndër të tjera ka theksuar se askush nuk duhet të rrijë i strukur as garantët e reformës në drejtësi.

Postimi i plotë:

O sot o kurre!

Ndryshimet e Kushtetutes pa Gjykate Kushtetuese konsolidim i Grushtit te Shtetit!

Shqiperia eshte ne gjendjet me antidemokratike ne Bote prej disa vitesh, pa Gjykate Kushtetuse, pa Gjykate te Larte, me nje “Parlament” qesharak vetem me 122 nga te cilet 42 “pupace”, me nje qeverisje Lokale krejt moniste etj!

Zanafilla e ketij deformimi te thelle te demokracise eshte dita dhe procedura, qe dekapituan Sistemin e Drejtesise, duke e privuar nga Gjykata Kushtetuese.

Shqiperia qe nga ajo dite eshte nen nje Grusht Shteti ne zhvillim.

Tentativat e fundit per te prekur edhe Kushtetuten nen keto kondita, jane vetem nje hap tjeter i konsolidimit per afate shume te gjata i ketij Grushti Shteti, per ta cuar vendin tone perfundimisht nen nje Autokraci, shume larg demokracise perendimore.

Modelet lindore tashme egzistojne per keto kalime tragjike drejt neodiktaturave, inspiruese dhe inkurajuese per Ramen &CO.

Ne keto kushte e momente tejet te rrezikeshme per te sotmen e te nesermen e demokracise sone askush nuk mund e duhet te qendroje i strukur ne “qoshen e tij”, perfshi ketu dhe “garantet e reformes” ne drejtesi, qe nuk mund te “lajne duart” vetem me ndonje prononcim evaziv.

O tashti o kurre!

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img