Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
100 %
Pre
15 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
17 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Ish-ministri i Shëndetësisë jep alarmin, Shehu: Vendi po shkon drejt katastrofës, lindshmëria në rënie rekord

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-ministri i Shëndetësisë i PD Tritan Shehu jep alarmin sa i përket rënies së ndjeshme të numrit të lindeve në gjithë vendin.

Shehu shkruan se vendi po shkon drejt katastrofës pasi dhe vet të dhënat e INSTAT tregojnë sipas tij rënie të lindshmërisë, ndërsa thotë se qarku që ai përfaqëson, Gjirokastra, është më i përjashtuari nga nisma e qeverisë për bonusin e lindjeve.

‘Te dhenat e fundit te vete INSTAT tregojne renie te lindeshmerise me 5,7 % dhe te rritjes se popullesise me 5,5 % ne tremujorin e dyte 2019 ndaj atij 2018, duke folur per mungesen apo deshtimin e plote te politikave nataliste apo per rritjen e popullesise te kesaj Qeverie, duke e vendosur vendin ne rrezik mbijetese kombetare. Qarku i Gjirokastres, me i abandonuari nga ky rregjim, ka arritur nje renie me 10% te lindeshmerise’, shkruan ndër të tjera Tritan Shehu.

POSTIMI I PLOTË I TRITAN SHEHUT:

Shqiperia po shkon drejt rrezikut te ekzistences shqiptare.

Me cilet po programon neser ta mbushe atdheun tone Rilindja keshtu?

Politikat “nataliste” te Qeverise me Bonuset per lindje deshmuan se jane vetem nje teatralitet qesharak.

Te dhenat e fundit te vete INSTAT tregojne renie te lindeshmerise me 5,7 % dhe te rritjes se popullesise me 5,5 % ne tremujorin e dyte 2019 ndaj atij 2018, duke folur per mungesen apo deshtimin e plote te politikave nataliste apo per rritjen e popullesise te kesaj Qeverie, duke e vendosur vendin ne rrezik mbijetese kombetare.

Qarku i Gjirokastres, me i abandonuari nga ky rregjim, ka arritur nje renie me 10% te lindeshmerise.

Vendi eshte aktualisht ne nivelet e emergjences demografike duke shkuar drejt katastrofe si pasoje e renies drastike ekonomike, varferise se thelle, papunesise shume te larte vecanerisht per te rinjte, me korrupsionin e larte, pasigurine e plote, arrogancen qeverisese etj, qe kane cuar edhe ne “vrasjen” e shpreses, duke detyruar te rinjte vecse te braktisin vendin, te hezitojne per te krijuar familje apo per me shume te behen me femije.

Pra Shqiperia ne kete menyre do te mbetet pa shqiptare.

Kujdes, nje skenar tragjik po na pret.

67937357_2372408606147928_92418427670495232_n (1).jpg

Më shumë
spot_img
spot_img