Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
36 °
Enj
34 °
Pre
29 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Ish-Kancelari gjerman Gerhard Schroeder largohet nga bordi drejtues i kompanisë shtetërore ruse të naftës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kompania shtetërore ruse e naftës, Rosneft, njoftoi të premten se ish-Kancelari gjerman Gerhard Schroeder dhe sipërmarrësi gjerman Matthias Warnig, po largohen nga bordi drejtues i kompanisë.

Parlamenti Evropian kishte bërë thirrje të enjten, që zoti Schroeder, tashmë në moshën 78-vjeçare, të përfshihej në listën e zezë, në rast se nuk jepte dorëheqjen nga bordi i kompanisë Rosneft, një lëvizje që synonte ta dekurajonte atë nga marrja e drejtimit të kompanisë ruse Gazprom, një emërim i njoftuar rishtazi.

albsig

spring

Gjermania mbylli të mërkurën zyrën e zotit Schroeder, shpenzimet e të cilës përballoheshin nga taksapaguesit, pas indinjatës publike të krijuar nga përfshirja e tij e vazhdueshme në industrinë ruse të energjisë, megjithë sulmin e Rusisë në Ukrainë dhe refuzimin e tij për ta denoncuar publikisht Presidentin Vladimir Putin, të cilin e konsideron një mik personal.

Kompania Rosneft u shpreh në deklaratë se “përkrahim vendimet (e zotërinjve Schroeder dhe Warnig) dhe i falenderojmë për mbështetjen e tyre të vazhdueshme”.

Zoti Schroeder, kancelar i Gjermanisë gjatë periudhës 1998-2005, ka qenë një mbështetës i fortë i gazsjellësit nënujor Nord Stream, që furnizon Gjermaninë me gaz nga Rusia dhe ka qenë në bordin drejtues të kompanisë Rosneft që në vitin 2017.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img