Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
29 °
Mër
31 °
Enj
32 °
Pre
26 °
E hënë, 23 Maj, 2022
spot_img

Ish-diplomati serb: Kancelari Scholz ka nisur ofensivën në Ballkan, gjermanët duan njohje Kosovë-Serbi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-diplomati serb Zoran Milivojeviç, thotë se Kancelari gjerman Olaf Scholz ka nisur një “ofensivë” që Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje përfundimtare mes tyre, që bazë finale ka njohjen reciproke të dy vendeve.

Sipas tij, kjo paraqet një strategji të Berlinit zyrtar që tregon se Ballkani Perëndimor është në krye të interesave të qeverisë së re gjermane. “S’ka dilema me gjermanët, janë të qartë dhe direkt në gjithçka dhe atë që e thonë e mendojnë përnjëmend”, ka thënë Milivojeviç për takimet e Scholz me Kurtin e Vuçiçin në Gjermani.

Ai tha se Gjermania kërkon nga Serbia që ta bëjë të qartë qëndrimin karshi bashkëpunimit me Rusinë.

“Në anën tjetër, Gjermania është në favor të zgjerimit të BE-së, por nuk varet vetëm nga ta, por edhe nga Franca, presidenti i së cilës Macron haptazi u dha prioritet reformave të BE-së në Parlamentin Evropian”, tha ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img