Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
66 %
1kmh
75 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
Sht
8 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Ish-deputetja e PD kundër Ramës për kuotën gjinore në zgjedhje: Diskriminuese! Të hapen 100% listat e kandidatëve

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

da32b1a7df2c704275e5af60f1631fed

Ish-deputetja e PD Lajla Përnaska del kundër kryeministrit Rama për kuotën e përfaqësimit gjinor për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Përnaska shkruan se preteksi i kuotës gjinore 30% për mos-hapjen e plotë të listave zgjedhore, është regres dhe diskriminues për femrat kandidate. “Gara bëhet pa dallim gjinor, vetëm me lista 100% të hapura”, shkruan ajo.

Më tej, ajo thekson se gara e hapur mund të sjellë edhe përfaqësim të grave më të lartë se 30%, nëse kandidatet përfaqësojnë interesat e qytetarëve dhe jo të kryetarëve.

Shkrimi i plotë:

Korrik 1999-Sarajevë, Samiti për Europën JugLindore: “Stability Pact Gender Task Force”-Koordinatore për Shqipërinë ??.

Beteja për barazinë Gjinore në politikë & Kuotën 30% nisi në këtë Samit, u finalizua më 2008 për Shqipërinë, në Ligjin Nr.9970 “Për barazinë gjinore në shoqëri”, e futjen e kuotës në Kodin Zgjedhor.

Në debatin aktual, preteksi i kuotës gjinore 30% për moshapjen e plotë të listave zgjedhore, është regres dhe diskriminues për femrat kandidate.

Gara bëhet pa dallim gjinor, vetëm me lista 100% të hapura.

Si mund të zgjidhen përfaqësuesit e popullit, me garë burrat 70% dhe pa garë gratë 30%?!

Formula e përfaqësimit gjinor është e thjeshtë: kuotohen fituese femrat, që kanë marrë më shumë vota, nëse nuk është arritur kuota 30% e përfaqësimit të tyre në parlament.✅

Gara e hapur mund të sjelli edhe përfaqësim femëror më të lartë se 30%, nëse kandidatet përfaqësojnë interesat e qytetarëve, jo të Kryetarëve.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img