Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
87 %
0kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

PD e kallëzoi, Rama e shkarkoi, ish-avokatja e Shtetit emërohet gjyqtare në Gykatën e Tiranës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f8f6bf8ecdaa40d501846c03231db8da

Këshilli i Lartë Gjyqësor emëron gjyqtare në Tiranë, ish-avokaten e Shtetit, Alma Hiçka.

Vendimi është marrë një ditë më parë në mbledhjen e KLGJ-së.

Hiçka u emërua në krye të Avokaturës së Shtetit më 5 nëntor të 2013, ndërsa më herët ka qenë edhe gjyqtare në Gjykatën e Kavajës.

Në 2018, u përfol se Hiçka u shkarkua nga kryeministri i vendit, por më pas Rama reagoi duke thënë se Hiçka u largua vetë, nuk e shkarkoi ai. 

RAMMMM.jpg

Kujtojmë që Partia Demokratike depozitoi në vitin 2017 në Prokurori një kallëzimin penal ndaj avokates së shtetit, Alma Hiçka.

Hiçka u kallëzua për shpërdorim detyre. Sipas Partisë Demokratike, Hiçka, po pengonte hetimin parlamentare të çështjes CEZ, si dhe ishte kapur disa herë edhe në konflikt interesi, duke përfituar ajo me bashkëshortin e saj në disa raste, në dëm të shtetit.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img