Hapësire reklamuese

Bota

Ish-ambasadori amerikan arrestohet në Florida, shërbeu si agjent sekret i Kubës

Shkruar nga Newsbomb
Ish-ambasadori amerikan arrestohet në Florida, shërbeu si agjent

Një ish-diplomat amerikan, i cili shërbeu si ambasador i SHBA-së në Bolivi, është arrestuar në një hetim të gjatë të kundërzbulimit të FBI-së, i akuzuar se ka shërbyer fshehurazi si agjent i qeverisë së Kubës, ka mësuar Associated Press.

Manuel Rocha, 73 vjeç, u arrestua në Miami të premten me një kallëzim penal dhe më shumë detaje rreth çështjes priten të bëhen publike në një paraqitje në gjykatë të hënën, thanë dy persona që folën me AP në kushte anonimiteti sepse nuk ishin të autorizuar. për të diskutuar një hetim federal në vazhdim.

Një nga njerëzit tha se çështja e Departamentit të Drejtësisë akuzon Rocha se punon për të promovuar interesat e qeverisë kubaneze. Ligji federal kërkon që njerëzit që bëjnë ofertat politike të një qeverie ose njësie të huaj brenda SHBA-së të regjistrohen në Departamentin e Drejtësisë, i cili vitet e fundit ka rritur zbatimin e tij penal të lobimit të jashtëligjshëm të huaj.

Departamenti i Drejtësisë nuk pranoi të komentojë. Nuk ishte menjëherë e qartë nëse Rocha kishte një avokat dhe një firmë ligjore ku ai punonte më parë tha se nuk e përfaqësonte atë. Gruaja e tij e mbylli telefonin kur u kontaktua nga AP.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese