Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
23 °
Die
17 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Isa Mustafa i bën ‘presion’ Kurtit: Anulo vendimin për shkarkimin e ministrit Veliu dhe hiq taksën brenda javës, ose koalicioni prishet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

4ce45ca9f1de94bb35907c52da40349c

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka shkarkuar Ministrin e Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Agim Veliu, njëkohësisht nënkryetar i LDK-së, pjesë e koalicionit qeverisës me VV.

Mësohet se shkak i shkarkimit është bërë një deklaratë e këtij të fundit, i cili ka thënë se numri i të prekurve nga koronavirusi në Kosovë po rritet nga ora në orë.

Ndërkohë, në lidhje me këtë ka reaguar edhe Isa Mustafa, kreu i LDK-së. Ai e ka quajtur të papranueshëm vendimin e Kurtit për të shkarkuar ministrin Veliu, pasi sipas tij, kjo është shklelje e marrëveshjes së koalicionit.

Mustafa thotë se shkarkimi i një ministri mund të bëhet vetëm në konsultim me kryetarin me të cilin është bërë koalicioni. Kreu i LDK-së i bën thirrje Kurtit që të anuloj vendimin për shkarkimin e Agim Veliut dhe brenda javës të heqë taksën 100% ndaj mallrave serbe.

“Veprimet e njëanshme të Kryeministrit janë të dëmshme dhe të papranueshme dhe qojnë në prishje të koalicionit”, përfundon Mustafa.

Capture1.PNG

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img