Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Irene Papas: Jam shqiptare dhe Peloponezi ka plot shqiptarë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dy aktorët kryesorë të filmit  “Odisea” ose aventurat e Uliksit, janë shqiptarë.

Natyrisht që i madhi Bekim Fehmiu dihej por në internet po qarkullon një deklarat më se e sinqertë dhe plot dashuri për kombësinë e saj, që besohet të jetë bërë nga aktorja greke Irena Papas, Penelopa mbretëresha e Itakës.

I ngjaj sime mëje. Nëna ime, është esmere si unë. Ajo vjen nga Epiri, ndërsa im atë vinte sipas gjasave nga Shqipëria. Ndoshta jam Shqiptare, ose gjysmë Shqiptare. Peloponezi është përplot me Shqiptarë. Edhe nëna ime, që tashmë është 73 vjeçe, mësonte greqishten. Por tashmë është edhe një shkrimtare, shkruan përralla shumë të bukura“.

E lindur me emrin Irene Leleku, aktorja 90 vjeçare greke ka plot 50 vite karrierë me më shumë se 90 role në filma të ndryshëm, përfshi edhe Odisean përkrah Bekim Fehmiut.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img