Tirana
overcast clouds
15 ° C
15 °
15 °
88 %
0.5kmh
90 %
Sht
16 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
20 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Irani kërkon 400 milion paund për lirimin e pengut britanik

spot_img

Lajme të ngjashëm

Irani kërkon plot 400 milion paund për të lituar një punonjëse britanike që mbahet peng në burgjet e vendit.

Lajmin e ka bërë me dije televizioni shtetëror iranian duke cituar në anonimitet një zyrtar iranian.

Më herët gjatë javës së kaluar, Sekretari i Jashtëm britanik Dominic Raab e pranoi se punonjësja e një organizate për ndihmë, Nazanin Zaghari-Ratcliffe po mbahet peng në Iran.

Ai gjithashtu tha për BBC se Ratcliffe po torturohet në burgjet e Iranit dhe se është viktimë e një loje “macja me miun” që Irani po bën.

Bashkëshorti i saj e lidh shfrën prej 400 milion paundësh me tanket që Irani bleu nga Britania, por s’i mori kurrë, gjatë Revolucionit Iranian.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img