Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1kmh
100 %
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
Hën
8 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Irani bën thirrje që SHBA të përjashtohet nga Kupa e Botës në Katar, zbulohet arsyeja

spot_img

Lajme të ngjashëm

Media shtetërore iraniane ka bërë thirrje që SHBA të përjashtohet nga Kupa e Botës në Katar,  pasi Federata e Futbollit e Shteteve të Bashkuara ndryshoi flamurin e Iranit në platformat e saj të mediave sociale, për të treguar mbështetje për protestuesit në Iran.

Federata kishte shfaqur përkohësisht flamurin kombëtar të Iranit në llogaritë e saj zyrtare në Tëitter, Instagram dhe Facebook pa emblemën e Republikës Islamike.

Një grafik tashmë i fshirë i renditjes së Grupit B, i postuar të shtunën, shfaqte flamurin iranian vetëm me ngjyrat e tij jeshile, të bardhë dhe të kuqe.

Federata e Futbollit në SHBA deklaroi se dëshironte të ndryshonte flamurin zyrtar për 24 orë,  për të treguar “mbështetje për gratë në Iran që luftojnë për të drejtat themelore të njeriut”, por gjithmonë planifikonte të kthehej në flamurin origjinal.

Më shumë


spot_img

spot_img