Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
87 %
1kmh
0 %
Mar
20 °
Mër
20 °
Enj
22 °
Pre
21 °
Sht
19 °
E martë, 26 Tetor, 2021
spot_img

Iraku kryen sulme ajrore ndaj ISIS në Siri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Iraku ka kryer sulme ajrore në tri shtëpi në qytetin sirian Hajin, ku liderët e grupit militant, Shteti Islamik ishin duke zhvilluar një takim.

 

Nga këto sulme, sipas ushtrisë irakiane janë vrarë 45 pjesëtarë të grupit militant, transmeton Reuters.

“Avionët irakianë F-16 kanë kryer me sukses sulme ajrore që kanë pasur për cak liderët e IS-it, që ishin duke u takuar në Hajin, në territorin sirian. Operacioni ka rezultuar me shkatërrimin e plotë të caqeve dhe vrasjen e rreth 45 terroristëve”, thuhet në deklaratën e ushtrisë, shkruan Rel, transmeton newsbomb.al.

Avionët irakianë goditën tre shtëpi. Ushtria irakiane tha se në vesin e të vrarëve është edhe “zëvendësministri i luftës dhe një nga emirët e mediave, një njeri i afërt i liderit të IS-it Abu Bakr al-Baghdadi dhe shefi i policisë së tij”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img