Irakianët votojnë për zgjedhjet parlamentare

Publikuar tek: bota, më 05:50 13-05-2018 Irakianët votojnë për zgjedhjet parlamentare

Irakianët  votojnë sot në zgjedhjet e para parlamentare që kur Bagdadi deklaroi fitore mbi shtetin Islamik duke larguar grupin ekstremist nga një pjesë e madhe e territorit, vitin e kaluar.

Kryeministri Haidar al-Abadi, një shi’itë që ka tentuar të balancojë influencën e Uashingtonit dhe Tehranit, është më përpara me vota sipas anketave publike.

Aleanca e Fitores së Abadit, pati një shtytje të madhe në sondazhet publie pas fitores së tij të vetëemëruar kundër IS-it, shkruan Rel, trasmeton newsbomb.al. 

Sondazhet po ashtu shfaqin që votuesit po e përkrahin Abadin edhe pas ndalimit të kurdëve për të deklaruar pavarësinë vitin e kaluar. Por, Abadi ka kritika ndaj zhvillimit ekonomik.

Dy kundërshtarët më të fortë të Badit janë Nuri al-Maliki dhe komandanti Hadi al-Amiri. Të dy rivalët janë po aq afër Tehranit sikur Abadai.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « I morën mikrofonin nga duart, publikohet video e incidentit në Eurovizion
Indonezia zgjohet e tmerruar, BOMBA disa kishave »
Article Logic
Execution time: 0.010963201522827
array(1) { ["section"]=> string(51) "irakianet-votojne-per-zgjedhjet-parlamentare-120558" }