Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Inxhinierët thonë se kanë arritur të krijojnë karburant nga ajri dhe drita e diellit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një grup shkencëtarësh dhe inxhinierësh thonë se kanë arritur të realizojnë një sistem të ri që bën të mundur krijimin e karburantit nga ajri dhe rrezet e diellit.

Ky sistem i ri mund të funksionojë kudo, dhe jo vetëm në kushte të veçanta laboratorike, thonë ata.

albsig

spring

Sipas tyre, kjo pajisje mund të përdoret për krijimin e karburantit që nuk çliron karbon dhe që mund të përdoret për anijet apo aeroplanët. Por më parë do të duhej ende punë, për zhvillimin dhe perfeksionimin e mëtejshëm të kësaj teknologjie të re.

Studimi i titulluar “Karburant nga Ajdri dhe Dielli”, u publikua sot në revistën shkencore “Nature”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img