Hapësire reklamuese

Politikë

Investigimi i BBC: Basha u financua fshehurazi nga Rusia për foton me Trump

Shkruar nga Newsbomb
Investigimi i BBC: Basha u financua fshehurazi nga Rusia për foton me Trump

BBC ka publikuar ditën e sotme një investigim ku në fokus janë skandale të shumta lobimi lidhur me Presidentin rus Vladimir Putin.

Në një pjesë të artikullit përmendet edhe kryetari i PD Lulzim Basha, për të cilin thuhet se ka paguar një shumë të majme parash për të bërë një foto me ish-presidentin amerikan Donald Trump, për të ndikuar në fushatën zgjedhore në Shqipëri.

BBC zbulon se Rusia ka shpenzuar plot 500 mijë dollarë për lobim për Lulzim Bashën, por mbetet e paqartë mënyra si janë transferuar këto para. Edhe pse janë përpjekur për të marrë një koment nga Basha për këto pretendime, BBC shkuan se lideri demokrat nuk ka pranuar të prononcohet.

Mirëpo, Basha hedh poshtë pretendimet një vit më parë, duke mohuar në mënyrë kategorike të ketë marrë para nga Rusia.

Partia Demokratike nuk ka marrë kurrë asnjë financim të huaj e aq më pak me burim rus. Kur pretendime të tilla u qarkulluan në disa media, Partia Demokratike i kërkoi zyrtarisht drejtësisë hetimin e këtyre akuzave dhe bashkëpunoi plotësisht me drejtësinë e cila hodhi poshtë çdo pretendim për financime të huaja.

Ne jemi krenarë për partneritetin e palëkundur me aleatin tonë strategjik, SHBA dhe të vendosur të ecim përpara në krah të aleatëve tanë euro-atlantikë për konsolidimin e vlerave perëndimore dhe integrimin e plotë të Shqipërisë në BE.”, shkruante Basha në një postim në Twitter.

Pjesë nga investigimi i BBC

Në mars të vitit 2017, firma e përfshirë, Biniatta Trade LP, pagoi një lobist amerikan në emër të Lulzim Bashës, kreut të Partisë Demokratike të Shqipërisë. Lobisti organizoi një akses tek politikanët republikanë dhe një mbledhje fondesh, ku zotit Basha do t’i krijohej mundësia për të bërë një foto me presidentin e atëhershëm Donald Trump, e përdorur më vonë në fushatën zgjedhore në Shqipëri.

Raportet e vitit të kaluar sugjeruan se shërbimet e fshehta amerikane besonte se fushata zgjedhore e zotit Basha, slogani i të cilit ishte Ta Bëjmë Shqipërinë të Madhe Përsëri, ishte mbështetur fshehurazi nga Rusia me 500,000 dollarë.

Pronësia e Biniatta-s ishte fshehur përmes sekretit të kompanisë offshore dhe drejtorëve të rremë, por dokumentet e zbuluara të Alpha-s përfshijnë një marrëveshje nga viti 2015, kur u krijua partneriteti, i cili emëronte pronarin përfitues si një shtetas rus i quajtur Maxim Trofimets.

Në verën e vitit 2017, kur ligji për partneritetet skoceze ndryshoi, z. Trofimets nuk u deklarua si “personi i kontrollit të rëndësishëm” të Biniatta-s dhe një kandidat i Alpha deklaroi në mënyrë të rreme se firma kishte dhënë të gjithë informacionin që duhej.

Të nesërmen, i njëjti kandidat i Alpha-s nënshkroi fshehurazi një marrëveshje të re autorizimi, duke rinovuar kontrollin e z. Trofimets mbi Biniatta-n.

Pas raportimeve të mediave për një lidhje të mundshme me Rusinë në vitin 2018, pronarja e Alpha-s Victoria Valkovskaya tregoi në një email se si Biniatta mund të fshehë pronësinë e saj.

Pronësia e Biniatta-s mund të strukturohet duke përdorur një fondacion në Sejshelle me pesë këshilltarë të emëruar “në mënyrë që të mos deklarohet një person kontrollues”.

Kjo do të jepte pamjen se asnjë person nuk kishte kontroll mbi 25% të kompanisë, pragu sipas ligjit të Mbretërisë së Bashkuar për kërkesën për të emëruar një person me kontroll të rëndësishëm.

Biniatta ndoqi këshillën dhe nuk u deklarua asnjë person me kontroll të rëndësishëm. Alpha tha se kundërshton pretendimin se u përpoq të shmangte që Biniatta të bënte një deklaratë të tillë.

Në shtator të këtij viti, Këshilli i Europës caktoi zotin Basha për të përgatitur një raport për mbështetjen e rindërtimit të Ukrainës pas pushtimit rus. Ai tha se nuk kishte konflikt interesi.

BBC u përpoq të kontaktonte z. Trofimets dhe z. Basha, por ata nuk u përgjigjën.

Zonja Valkovskaya, drejtoresha e përgjithshme e Alpha-s, tha se ajo “kategorikisht” mohoi që kompania e saj të ishte e përfshirë në ndonjë aktivitet të paligjshëm. “Ne kemi zbatuar gjithmonë ligjin. Përdorimi i të emëruarve nuk është diçka e re apo e paligjshme në industri,” tha ajo.

Alpha Consulting tha se “përfshirja e saj në partneritetet e kufizuara me bazë në Mbretërinë e Bashkuar është e kufizuar në ofrimin e këshillave dhe asistencës për regjistrimin, inkorporimin dhe strukturimin e tyre në përputhje me rregulloret e Mbretërisë së Bashkuar”.

Ajo nuk “angazhohet, ose merr asnjë përgjegjësi për, menaxhimin, funksionimin ose vendimmarrjen e klientëve tanë fundorë ose kompanive që ne i ndihmojmë për t’u krijuar “, tha ai.

Alpha tha gjithashtu se bën vlerësimet e duhura dhe ka procedura kundër pastrimit të parave që janë në përputhje me ligjin.

Muajin e kaluar, Sejshelle u shtua në listën e zezë të parajsave fiskale të BE-së.

Departamenti për Biznes dhe Tregti na tha se ligji i tij i krimit ekonomik do ta bënte më të lehtë për Companies House të “ndalojë agjentët mashtrues dhe të çregjistrojë partneritetet e kufizuara të paligjshme” dhe të sfidojë e të heqë informacionet e dyshimta.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese