Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
83 %
1kmh
0 %
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
40 °
Die
41 °
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

Maqedonia penalizohet nga Bullgaria për në BE, Zaev: Shqipëria të gjykohet veçmas, mos të mbetet peng prej nesh

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoan Zaev në një intervistë për “deutche welle” ka folur për integrimin e vendit në Bashkimin Evropian, çështje që lidh edhe Shqipërinë.

Ai në intervistë është shprehur se është më mirë që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të gjykohen veçmas për integrimin në BE.

Ndër të tjera Zaev tha se Shqipëria s’duhet të mbetet peng pasi Maqedonia e Veriut penalizohet nga Bullgaria.

“Çdo shtet meriton të gjykohet nga rezultatet e tij. Edhe unë i uroj me verte fat fqinjit tonë perendimor, Shqipërisë, të vazhdojë në atë rrugë nëse bullgaria vijon të bllokojë procesin. Fqinji ynë meriton të vazhdojë në rrugëtimin e tij drejt Bashkimit Evropian dhe nuk është e drejte që procesi të jetë i lidhur me shtete te tjera. Une e besoj se te dy vendet është më e mira të gjykohen veçmas,” tha ai.

Megjithatë, Zaev beson se me formimin e qeverisë së re në Bullgari, do të zgjidhen çështjet që kanë mbetur pezull.

Më shumë

spot_img
spot_img