Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
31 %
5.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Integrimi në BE, Zaev bisedë telefonike me presidentin e sapozgjedhur të Bullgarisë: Ramë dakord…

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoan Zaev ka zhvilluar një bisedë telefonike me Presidentin e ri të Bullgarisë, Rumen Radev.

Zaev me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se janë dakordësuar për të vazhduar dialogun me dy vendeve për të gjetur një zgjidhje mbi veton e vendosur,, që po bllokon dhe integrimin në BE, duke penalizuar njëkohësisht edhe Shqipërinë.

“Në bisedën telefonike që pata me presidentin e Republikës së Bullgarisë, Rumen Radev, i urova fitoren e zgjedhjeve presidenciale dhe i urova mirë fqinjit tonë dhe mbarë popullit bullgar.

U dakorduam që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut të vazhdojnë përmes dialogut dhe mirëkuptimit të ndërsjellë të kërkojnë zgjidhje në emër të një të ardhmeje të përbashkët evropiane” shkruan Zaev në postimin e tij.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img