Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
0.5kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
34 °
E shtunë, 31 Korrik, 2021

Integrimi në BE, ministrja Xhaçka: Çdo shtet që do anëtarësohet, të vlerësohet në bazë të meritës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka, ka marrë pjesë në forumin e Antaljas me temë  “Fqinjët shohin së bashku: E ardhmja e Evropës”. Në fokus, ka qenë integrimi i vendeve në Bashkimin Europian, aspiratë që e ka dhe Shqipëria.

Gjatë fjalës së saj Xhaçka ka theksuar se politika e zgjerimit duhet bazohet mbi parimet e hekurta të vlerësimit dhe të meritës të çdo vendi.

“Shkëmbim interesant pikëpamjesh në Forumin Diplomatik të Antaljas. Theksova se politika e zgjerimit bazohet mbi parimin e hekurt të vlerësimit të meritës së çdo vendi. Kjo kërkon edhe parashikueshmëri të procesit, nëpërmjet të cilit çdo arritje standartesh apo kriteresh duhet të çojë në hapin e rradhës në rrugën drejt BE-së.

Një proces i tillë, i besueshëm dhe i prekshëm, është një mbështje e pazëvendësueshme për reformat e vështira që jemi duke zbatuar”, shkruan ministrja Xhaçka dhe publikon disa foto nga takimi.

Më shumë

spot_img
spot_img