Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
18 %
2.1kmh
0 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
27 °
E enjte, 19 Maj, 2022
spot_img

Integrimi i Shqipërisë dhe MV, ministri holandez flet pas takimit të ministrave të jashtëm të BE: Drita jeshile vjen kur të përmbushen kriteret

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm Holandez Stef Blok pas takimit të ministrave të Jashtëm të BE në Bruksel ka folur në lidhje me hapjen e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Në reagimin e tij Blok shprehet se për Holandën, Maqedonia e Veriut i ka përmbushur kriteret për integrimin në BE ndërsa nga Shqipëria deklaron se presin më shumë rezultate.

“Për Holandën MV i ka përmbushur kushtet por për Shqipërinë presim më shumë rezultate”, ka thënë ndër të tjera Blok.

Kujtojmë se në takimin e 28 ambasadorëve të përhershëm të BE-së mbajtur në Bruksel më herët, lidhur me hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, për vendin tonë Holanda është mjaftuar duke thënë se qëndrimi i saj për Shqipërinë nuk ka ndryshuar.

“Të dy vendet kanë bërë përpjekje të mëdha. Sa i përket Maqedonisë së Veriut, ne mendojmë se duhet të ndërmerret një hap tjetër i rëndësishëm, gjegjësisht ligji për ndjekjen publike. Nëse plotësohet kjo gjendje, ne mendojmë se negociatat e pranimit duhet të fillojnë. Për sa i përket Shqipërisë, megjithatë, ne mendojmë se duhet bërë shumë punë dhe nuk është ende gati për fillimin e negociatave”, ka thënë më herët Blok duke përsëritur qëndrimin e vendit të tij.

Për qeverinë holandeze, si duket mbetet ende në fuqi mocioni i parlamentit holandez të aprovuar në qershor të këtij viti, kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img