Tirana
few clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Integrimi drejt BE-së, Rama nga Brukseli: Ky është fundi i fillimit, faleminderit shqiptarëve për durmin (Urimi për Angela Merkel)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka folur në konferencën e përbashkët në Bruksel.

Rama ka falenderuar të gjithë ata që mbështetën Shqipërinë në hapjen e negociatave, teksa ka veçuar ish-kancelaren gjermane Angela Merkel, teksa tha “pa të nuk do të ishim këtu”.

Ai ka falenderuar popullin shqiptarë për durimin si dhe presidentin francez Emmanuel Macron, i cili me propozimin francez zhbllokoi edhe rrugën për integrimin në BE për Maqedoninë e Veriut.

“Do na duhet të flasim disa herë sot. Po dua të falenderoj kryeissht presidentin e Komisionit, z. Ursula e cil e di se si të bëhej dhe të të luftonte për të dy ne për BE dhe për Ballkanin perndimor.

Unë dua të falënderoj edhe zonjë gjermane e cila nuk është këtu, Angela Merkel e cila ka datëlindjen dhe doja t’ui uroja gjithë të mira. Ne nuk do të ishim këtu pa përpjekjet e Presidencës franceze dhe Presidentit të Francës Emanuelit. Ai shtroi rrugën për zhbllokimin e kësaj situatë absurde.

Populli shqiptar kurrë nuk u dorëzoja dhe kurrë nuk reshti së ëndërruari ndjekjen e rrugëtimit evropian. Dhe falë të cilit ne qëndruam në këmbë këto 3 vitet e fundit, mes vështirësive të fundit. Këto situata të vështira në forcuan më shumë secc ishim”, tha Rama.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img