Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
41 °
E diel, 25 Korrik, 2021

‘Integrimi’ çon Edi Ramën në Bruksel, kreu i Qeverisë takime me zyrtarë të lartë të KE

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

46609b564aa603c236c23ccfd10f8c0f

Kryeministri i vendit Edi Rama pritet që të zhvillojë një vizitë zyrtare të hënën në Bruksel. Integrimi dhe konferenca e parë ndërqeveritare pritet të jenë në fokus të takimeve.

Shefi i qeverisë do të shoqërohet nga ministrja e Punëve të Jashtme Olta Xhaçka, ku fillimisht do të takohen me Josep Borrel, ministër i BE për Punët e Jashtme. Në agjendë parashikohet edhe një takim me Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Europian.

Dy prej çështjeve që pritet të diskutohen, do të jenë ecuria e progresit të Shqipërisë për integrimin në BE dhe ecuria e përdorimit të fondeve të BE për rindërtim pas tërmetit.

Sakaq, nuk dihet nëse në BE do të ketë ndonjë diskutim për vaksinat, pasi kryeministri ka kritikuar unionin për shpërndarjen e dozave. Kujtojmë se, disa ditë më parë vetë Rama paralajmëroi një vizitë në vendin mik të BE, i cili në dy raste ka dhuruar një sasi vaksinash për vendin tonë, por që Rama nuk ka bërë me dije emrin.

Më shumë

spot_img
spot_img