Tirana
clear sky
37.5 ° C
37.5 °
37.5 °
20 %
2.1kmh
0 %
Pre
36 °
Sht
34 °
Die
34 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Instalohet për herë të parë në Kuçovë sistemi Patriot, shkatërron në ajër raketat balistike (VIDEO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

“Defender Europe 21” sjell për herë të parë në Shqipëri artilerinë e rëndë amerikane. Në bazën ajtore të Kuçovës do të instalohet sistemi amerikan i mbrojtjes ajrore Patriot. Patriot është një sistem i mbrojtjes raketore tokë ajër kundër raketave balistike.

Ky sistem përdoret në SHBA dhe në disa vende aleate si Izraeli. Është prodhuar nga kontraktori amerikan i mbrojtjes Raytheon dhe e ka marrë emrin nga përbërësi radar i sistemit të armëve. Sistemi Patriot zëvendësoi sistemin Nike Hercules si sistemin primar të Mbrojtjes Ajrore të Mesme (HIMAD) të Ushtrisë Amerikane dhe zëvendësoi MIM-23 Hawksistem, si sistem i mesëm taktik i mbrojtjes ajrore të Ushtrisë Amerikane. 

Përveç këtyre roleve, Patriotit i është dhënë funksioni i sistemit të raketave anti-balistike të Ushtrisë Amerikane (ABM), i cili tani është misioni kryesor i Patriotit. Sistemi pritet të qëndrojë në terren (në të gjithë botën) të paktën deri në vitin 2040.

Patriot përdor një raketë të përparuar përgjuese ajrore dhe sisteme radari me performancë të lartë. Patriot u zhvillua në Redstone Arsenal në Huntsville, Alabama, i cili kishte zhvilluar më parë sistemin Safeguard ABM dhe përbërësin e tij Spartan dhe raketa me shpejtësi hipersonike Sprint. 

Sistemet patriotike janë shitur në Hollandë, Poloni, Gjermani, Japoni, Izrael, Arabinë Saudite, Kuvajt, Republikën e Kinës (Tajvan), Greqi, Spanjë, Emiratet e Bashkuara Arabe, Katar dhe Rumani. Koreja e Jugut bleu disa sisteme të dorës së dytë Patriot nga Gjermania pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​prova raketa balistike në Detin e Japonisë dhe vazhdoi me testimin bërthamor nëntokësor në 2006. Jordania gjithashtu bleu disa sisteme të dorës së dytë Patriot nga Gjermania. 

Polonia pret rotacionet e trajnimit të një baterie të lëshuesve Patriot të SHBA. Kjo filloi në qytetin Morąg në maj 2010, por më vonë u zhvendos më tej nga kufiri rus në Toru Tor dhe Ustka për shkak të kundërshtimeve ruse. Më 4 dhjetor 2012, NATO autorizoi vendosjen e lëshuesve të raketave Patriot në Turqi për të mbrojtur vendin nga raketat e shkrepura në luftën civile në Sirinë fqinje . Patrioti ishte një nga sistemet e para taktike në Departamentin e Mbrojtjes të SHBA (DoD) që përdori autonomi vdekjeprurëse në luftime.

Sistemi Patriot fitoi famë gjatë Luftës së Gjirit Persik të vitit 1991 me angazhimin e pretenduar të mbi 40 raketave Irakiane Scud, por këto pretendime u bënë një burim polemikash. Sistemi u përdor me sukses kundër raketave Irakiane në Luftën e Irakut 2003 dhe është përdorur gjithashtu nga forcat Saudite dhe Emirate në konfliktin në Jemen kundër sulmeve të raketave Houthi. 

Sistemi Patriot arriti goditjet e tij të para të padiskutueshme të avionëve armik në shërbim të Komandës së Mbrojtjes Ajrore Izraelite. Bateritë izraelite MIM-104D rrëzuan dy UAV të Hamasit gjatë Operacionit Protective Edge më 31 gusht 2014 dhe më vonë, më 23 shtator 2014, një bateri izraelite Patriot rrëzoi një Forca Ajrore Siriane Sukhoi Su-24 e cila kishte depërtuar në hapësirën ajrore të kontrolluar nga Izraeli, duke arritur goditjen e parë të një aeroplani armik me njerëz në botë për sistemin.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img