Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

Instagramin e kryeson çifti Kiara-Luiz, ja 15 personazhet më me ndikim për 2023

Shkruar nga Newsbomb

Beteja për followrsa në Instagram është beteja më e fortë për figurat publike në Shqipëri dhe jo vetëm. Instagrami është rrjeti i dytë social pas Tik Tok-ut më i përdorur, edhe pse ky i fundit preferohet më pak nga VIP-at.

Kjo platformë e cila përdoret nga 1.3 miliardë njerëz në botë, sigurisht ka një ndikim të madh në imazhin dhe performancën e tyre.

Terra Marketing me në krye Blerim Gjeladinin kanë realizuar një listë, ku renditen personazhet publike me më shumë ndikim në Instagram.

Listën këtë vit e udhëheq Kiara Tito, si personazhi më me ndikim në Instagram, e cila ndiqet nga bashkëshorti i saj, personazhi i vitit 2023, Luiz Ejlli.

Luiz Ejlli dhe Kiara Tito

Me mbi 796 mijë ndjekës Kiara Tito dhe mbi 624 mijë ndjekës Luiz Ejlli, cifti duket se është më i pëlqyeri në Instagram.

 

Kiara Tito

Kiara ka pasur një rritje 1612% të followrs-ve vetëm këtë vit, ndërsa Luiz Ejlli ka thyer rekordin e ndjekësve vetëm në disa muaj, pasi nuk ka pasur një llogari në vitet e kaluara.

Luiz Ejlli

I treti në renditje është futbollisti shqiptar Granit Xhaka me 3.1 milion ndjekës. Xhaka për shumë vite ka arritur të bëhet futbollisti i preferuar i tifozëve në të gjitha skuadrat ku ai luan. Jo vetëm kaq, por fansat e pëlqejnë për jetën bashkëshortore si dhe për stilin që ai ka në modë.

Granit Xhaka

Rep-artisti shqiptar, me famë ndërkombëtare Gashi vjen i katërti në listën e personazheve më me ndikim për vitin 2023. Me mbi 1.5 milione followrsa Gashi mes projekteve muzikore dhe aktiviteteve si këngëtar preferohet shumë nga ndjekësit.

Rep-artisti Gashi

Bora Zemani, edhe pse me më shumë followrsa se Kiara apo Luzi është vetëm e pesta në listë. Moderatorja numëron mbi 1 milionë ndjekës, por këtë vit ajo ka pasur një rënie me 20% në Instagram.

Bora Zemani

Lista vijon me tre këngëtarët Noizy, Loredana Zefi dhe Melinda Ademi. Edhe Noizy ka pasur një rënie me 16% këtë vit. Ai aktualisht numëron 2.1 milionë ndjekës. Te kundërtën mund të themi për dy këngëtaret nga Kosova, Loredana dhe Melinda që kanë pasur një rritje të followrsave. Loredana me fansa dhe famë ndërkombëtare numëron 3.2 milionë ndjekës ndërsa Melinda mbi 1.2 ndjekës në Instagam.

Noizy

Loredana Zefi

Melinda Ademi

Ylli Limani i 9-ti, vazhdon të jetë një ndër këngëtarët më të pëlqyer dhe ndjekur. Me projketet dhe albumet muzikore ai ka bërë për vete fansa nga të gjitha trevat shqiptare dhe kudo ku ka shqiptarë.

Ylli Limani

Olta Gixhari shumë e përfolur dhe në qendër të rrjeteve këtë vit, por e 10 më me ndikim në Instagram. Aktorja pas marrjes pjesë në Big Brother Vip Albania mori një vëmendje të madhe nga publiku shqiptar. Ajo numëron 449 mijë ndjekës dhe ka pasur një rritje prej 30% gjatë 2023.

Olta Gixhari

Më pas renditet e 11 në listë Luana Vjollca, e cila ndiqet nga aktorja Eliona Pitarka. Llogaria e Instagrmit të Lunës numëron mbi 2.1 milionë ndjekës, por edhe pse pjesë e projektit të madh Love Island Albania, ajo përsëri ka pasur një % rënie. Ndërsa Eliona Pitarka pasi u bë nënë, ajo është angazhuar më tepër në rrjetin social Instagram, ku ka fituar simpatinë e shumë nënave të tjera që e ndjekin dhe këshillohen me të.

Luana Vjollca

Eliona Pitarka

Listës nuk mund t’i mungonte Blendi Fevziu. Fevziu prej shumë vitesh është gazetari dhe moderatori më i pëlqyer në Shqipëri. Ai numëron 354 mijë ndjekës dhe është shumë aktiv nga udhëtimet që realizon në cdo kohë të vitit.

Blendi Fevziu

I 14-ti listohet  Ermal Mamaqi dhe në fund këngëtari me famë ndërkombëtare Azet. Mamaqi ka pasur një rënie të aktivitetit dhe të pëlqyeshmërisë nga fansat gjatë 2023. Ai ndiqet nga 156 mijë followrs dhe rënia ka qenë deri në 24%.

Ermal Mamaqi

Kengetari Azet

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese