Tirana
broken clouds
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
64 %
1.5kmh
75 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
23 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Inskenonin rrëmbime me porosi për të marrë para, arrestohen 2 shqiptarë dhe 1 italian

spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia italiane ka arrestuar tre persona, pasi dyshohet se rrëmbenin njerëz me porosi në këmbim të parave.

Ata akuzohen në lidhje me rrëmbimet e kryera kundër Sergio Zanotti dhe Alessandro Sandrini , rrëmbyer në Turqi midis prillit dhe tetorit 2016, i burgosur në Siri deri në prill / maj 2019 nga organizata terroriste Hay’at Tahrir a-Sham.“

albsig

Në pranga kanë rënë dy shtetasit shqiptarë, Fredi Frrokaj, 43 vjeç banues në Flero dhe Olsi Mitraj, 41 vjeç banues në Gussago. Si  dhe një shtetas italian, Alberto Zanini, 54 vjeç nga Mazzano. Në të njëjtin operacion, kërkimet u urdhëruan si në Bresciano ashtu edhe në Konstancë në Gjermani.

Hetimet zbuluan se si anëtarët e bandës planifikuan dërgimin e Zanotti dhe Sandrini në Turqi, në mënyrë që të krijonin parakusht që bashkëpunëtorët të vazhdonin me rrëmbimin në një zonë jo shumë larg kufirit me Sirinë.

Frrokaj ishte ai që e bindi personalisht Zanottin të largohej për në Turqi, duke e joshur atë në atë zonë me pretekstin e blerjes së një grupi dinarësh irakianë nga qarkullimi. Përveç kësaj, ai ishte në krye të aeroportit Orio al Serio në 3 Tetor 2016, kur Sandrini, i shoqëruar në aeroportin e Bergamos nga Alberto Zanini dhe Olsi Mitraj, mbërriti atje për të hipur në fluturimin që do ta çonte në Turqi.

Të tre bashkëpunëtorët u vendosën gjithashtu në Orio të Dielën 25 Shtator 2016, ditën në të cilën organizata ishte përpjekur të fillonte rrëmbimin e dytë.

 Një biznesmen tjetër Rezzatese ishte në vështirësi ekonomike dhe në minutën e fundit, në aeroport hoqi dorë nga ndërmarrja e rrezikshme, duke bërë që planet e tyre të dështonin.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img