Tirana
scattered clouds
17 ° C
17 °
17 °
72 %
2.1kmh
40 %
Enj
22 °
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
21 °
E enjte, 6 Maj, 2021
spot_img

Infektologu ngre alarmin: Varianti britanik i Covid-19 po rrezikon të rinjtë dhe gratë shtatzënë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Mjeku infektolog nga Kosova, Salih Ahmeti në një intervistë është shprehur se situata gjatë muajve të fundit në Kosovë është paraqitur e rëndë pasi është rritur numri i të infektuarve te moshat e reja dhe gratë shtatzënë.

Mjeku u shpreh se numri i infektimeve është shtuar për shkak të variantit të ri britanik që po qarkullon në vend.

 “Varianti britanik po rezulton më i rëndë. Vërejmë se ky virus është më i përhapshëm, qoftë mes familjarëve apo edhe kontakteve të tjera, jep ndërlikime shumë më serioze, me prekje shumë të rënda të mushkërive dhe organeve të tjera duke rrezikuar jetën e të sëmurit. Është vënë re se rrezikon moshat e reja, kemi shumë raste të vdekjeve nga 40-60 vjeç dhe prekje të grave shtatzëna”, shpjegoi mjeku”, ka thënë ai për Euronews Albania.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img