Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

India ndaloi eksportin, rriten çmimet globale të grurit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Çmimi i grurit në tregjet ndërkombëtare është rritur pasi Indiani ndaloi eksportin e lëndëve kryesore të drithërave, më i larti që ka qenë në dy muaj.

Çmimet e grurit janë rritur me rreth 60% në tregjet botërore këtë vit, duke rritur koston e gjithçkaje.

albsig

spring

India është prodhuesi i dytë më i madh në botë i grurit, por nuk ka qenë më parë një eksportues i madh pasi shumica e të korrave të saj shitet në tregjet e brendshme.

Zyrtarët qeveritarë thanë gjithashtu se ndalimi nuk ishte i përhershëm dhe mund të rishikohej.

Kjo vjen pasi eksportet e grurit të Ukrainës ranë pas pushtimit rus. Dhe me thatësirat dhe përmbytjet që kërcënonin të korrat në prodhues të tjerë të mëdhenj, tregtarët e mallrave prisnin që furnizimet nga India të kompensonin një pjesë të mungesës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img