Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
65 %
0.6kmh
0 %
Mar
16 °
Mër
21 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

India dhe Pakistani drejt luftës së pashmangshme, rëndohet bilanci i të vrarëve

spot_img

Lajme të ngjashëm

852c88b2a41702449faed74808502797

India dhe Pakistani po përshkallëzojnë përplasjet midis njëri-tjetrit për rajonin e Kashmirit. Ditën e sotme një tjetër ushtar pakistanez u vra në shkëmbim zjarri me forcat ushtarake indiane.

Bilanci i deritanishëm është 8 ushtarë të vdekur (5 indianë dhe 3 pakistanezë). Konfrontimet e dhunshme në Vijën e Kontrollit (kufiri zyrtar që ndan Kashmirin nga Pakistani dhe India) po shtohen në momentin kur sot do të mblidhet Këshilli i Sigurisë të OKB-së për marrjen e masave për shtensionimin e konfliktit midis dy shteteve aziatike.

India shfuqizoi të drejtat e veçanta për banorët e Kashmirit, gjë që acaroi palën pakistaneze. Në Kashmir, banorët janë të frikësuar se shteti indian po përpiqet të ndryshojë demografinë e popullsisë myslimane.

Të dy shtetet janë konfliktuar vazhdimisht që prej krijimit të tyre në vitin 1947. Për marrjen e territorit të Kashmirit, Pakistani dhe India kanë zhvilluar 3 luftra (1948, 1965 dhe 1971). Të dy vendet zotërojnë pasuri uraniumi për prodhimin e armëve nukleare.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img