Tirana
scattered clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
2.1kmh
40 %
Die
22 °
Hën
20 °
Mar
18 °
Mër
19 °
Enj
21 °
E diel, 24 Tetor, 2021
spot_img

“Independent” shkruan për lumin Vjosa: Rrezikohet nga “cunami” i digave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një prej tabloideve më të famshëm britanik, “The Independent” i ka kushtuar një shkrim të gjatë lëvizjes “Zemra Blu” që ka bërë bashkë shkencëtarë, biologë e ambientalistë në luftën për të mbrojtur lumenjtë e fundit të egër në Europë.

Një prej tyre është edhe lumi Vjosa, lumi më i madh në Europë ende i egër, që do të thotë se rrjedhja e Vjosës është tërësisht natyrale dhe e pa ndërprerë, penguar apo devijuar nga aktivitete njerëzore.

Rreth 3,000 hidrocentrale janë planifikuar të ndërtohen nga Bosnja në Shqipëri, duke rrezikuar zhdukjen e më shumë se 30 specieve.

Më poshtë dokumentari “Blue Heart”:

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img