Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0kmh
75 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
25 °
Die
23 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

‘Incidenti më me ndikim i shekullit 21 pas 11 shtatorit’, Erdogan: Turqia zotohet të ndriçojë vrasjen e Khashoggit

spot_img

Lajme të ngjashëm

070244b765ab482ec8d187acd7180413

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se Turqia do të vazhdojë përpjekjet e saj për të hedhur dritë mbi vrasjen e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi.

Duke shkruar një artikull në Washington Post, Erdoğan tha se Turqia do të vazhdojë të bëjë presion për vendndodhjen e mbetjeve të Khashoggit dhe identitetin e atyre që janë përgjegjës. Ai theksoi se shumë pyetje kanë mbetur pa përgjigje në lidhje me procedurat gjyqësore në Arabinë Saudite.

“Mungesa e plotë e transparencës përreth gjykimit, mungesa e qasjes së publikut në seanca dëgjimore dhe pretendimi se disa nga vrasësit e Khashoggit gëzojnë de facto lirinë nuk arrijnë të përmbushin pritjet e bashkësisë ndërkombëtare dhe prish imazhin e Arabisë Saudite, diçka që Turqia, si miku dhe aleati i saj, nuk e dëshiron”, tha Erdoğan.

“Me siguri incidenti më me ndikim dhe më i diskutueshëm i shekullit 21, duke veçuar sulmet terroriste të shtatorit 2001”, u përshkrua vrasja e Khashoggit nga presidenti turk.

“Asnjë ngjarje tjetër që nga 11 shtatori nuk ka paraqitur një kërcënim të tillë kaq serioz për rendin ndërkombëtar ose nuk ka kundërshtuar konventat që bota ka pranuar”, tha Erdoğan.

Erdoğan kritikoi faktin që fajtorët e dyshuar udhëtuan në Turqi me pasaporta diplomatike, shndërruan një “ndërtesë diplomatike në një skenë krimi” dhe u ndihmuan në përpjekje për mbulim nga diplomatë të lartë të Arabisë Saudite në Stamboll, duke theksuar se këta “vendosën një precedent shumë të rrezikshëm”.

“Ndoshta më i rrezikshëm është mosndëshkimi i disa nga vrasësve që duket kënaqet përsëri në mbretëri”, shtoi Erdoğan. /AA

Më shumë

spot_img